Club app icon

Pitchero Club

The official Radcliffe Olympic FC app

View

Samba Notts Senior League Preview

By Brendan Richardson

16th March 2019

In the Samba Nottinghamshire Senior League, supported by Euro Soccer Company, second placed Awsworth Villa will attempt to narrow the gap to Stapleford Town at the top as they host Calverton Miners Welfare at The Shilo. Calvo are set to be without Dane Bennett, who featured in their much needed win over Eastwood CFC Development last weekend, but Ryan Easom is back in the squad.

Bingham Town are level on points with Awsworth and will try and extend their three game winning streak as they welcome Attenborough to Butt Field.

Keyworth United, who were the last team to beat Bingham, entertain Sandiacre Town at Platt Lane while Aslockton & Orston host Gedling Southbank at Spa Lane.

Bilborough Town play their final home game of the season, with Eastwood the visitors to the Harvey Hadden Stadium, and Wollaton welcome Radcliffe Olympic to the WSA.

The NSL Junior Cup semi-finals get underway as Robin Hood Colts face Ruddington Village Reserves at Sherwood Fields.

In Division One, leaders Woodthorpe Park Rangers entertain AFC Bridgford at Eagle Valley while second placed Ravenshead travel to Bestwood Miners Welfare. Mark Smallwood is available again for The Reds after missing last weekend’s victory however Mark Yates is again out through injury. Adam Lewis is also nearing a return after missing the last two months.

Burton Joyce will attempt to break into the top three as they head to the Parish Hall Ground to play Selston Reserves.

In Division Two, AFC Top Valley will attempt to extend their lead in the table as they meet Keyworth United Development at Platt Lane.

Ravenshead Reserves entertain Barrowby at Cornwater and have Taylor Bagshaw back but Jack Banks and Rik Suchak are both rated as doubtful.

Updated 14:08 - 15 Mar 2019 by Brendan Richardson

Where next?

Radcliffe Are Away On Saturday Radcliffe visit Wollaton for a 3pm kick off.

Comments

Loading comments

Fixtures
Sat 23 Mar
a
Under 9 Red WBCY Diavolo's
Friendly 10:00
a
Under 14 Blue AFC Chellaston Crusders
League 10:30
h
League 10:30
a
Under 13 Blue Manor Youth
League 10:30
h
League 10:30
a
Under 10 Blue Loughborough Emmanuel
League 11:00
h
Friendly 11:30
h
Under 9 Blue Fernwood Foxes Red
Friendly 11:30
h
Under 18 Collingham
League 12:30
h
Under 16 Blue Riverside Raiders
League 12:30
a
First Team Magdala Amateurs
League 15:00
Sun 24 Mar
a
League 10:30
h
Under 13 Girls Priory Celtic
Cup 10:30
a
Under 11 Sun Attenborough Colts
Friendly 10:30
a
Under 16 Sun Ilkeston Town Jnrs Red
Cup 12:30
Tue 26 Mar
h
Under 10 Blue Radcliffe Olympic Red
League 18:00
Sat 30 Mar
h
Under 18 Burton Joyce
League 10:30
h
Under 15 Red Priory Celtic Green
League 10:30
h
League 10:30
a
League 10:30
h
League 10:30
a
Under 12 Blue Nottingham Forest Girls
League 10:30
a
League 10:30
a
Under 10 Blue Notts County Girls
League 10:30
a
Under 9 Red Clifton All Whites
Friendly 10:30
h
Under 10 Red Sandiacre Town Saints
Friendly 11:30
h
Friendly 11:30
h
Under 16 Blue Stapleford Town
League 12:30
a
First Team Awsworth Villa
League 15:00

News sponsors

Affiliations

Club sponsors